Ιούλιος 21, 2018, 17:51:55 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Το portal για το Ιστορικό Αυτοκίνητο!

Αρχική   Forum   Βοήθεια Αναζήτηση Μέλη Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 120   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 66629 φορές)
hlama
Ανώτατο μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

drive it like you stole it....

« Απάντηση #780 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 07:36:26 πμ »

...επειδή ο νομοθέτης ορίζει οτι ιστορικά οχήματα που δεν έχουν ελεγχθεί (ΚΤΕΟ) μπορούν να κυκλοφορούν σπάνια...
Συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα: πού έχει διατυπωθεί αυτός ο περιορισμός; Στο παλιό καθεστώς, στην ΚΥΑ της 16ης Οκτωβρίου ή στο αναμορφωμένο κείμενο που διέρρευσε;
στο παλιο καθεστως
Καταγράφηκε
Manos
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #781 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 07:52:49 πμ »

Στο παλιό καθεστώς που ειναι και το ισχύων καθεστώς...
Καταγράφηκε
hlama
Ανώτατο μέλος

drive it like you stole it....

« Απάντηση #782 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 08:55:33 πμ »

@palillon
ΚΤΕΟ με κυκλοφορια 1 μερα καθε 4 ημερες;;; Ηττα, ηττα, ηττα.
Καταγράφηκε
han solo 1
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #783 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 09:38:34 πμ »

Μισο λεπτο ρε παιδια.
Δε μιλαει για κτεο.
Μιλαει για ελεγχο.
Μηπως εννοουν τον τεχνικο ελεγχο για την πιστοποιηση?

Μηπως βγαλατε βιαστικα συμπεραματα?
Ημουν σε ολες τις συνελευσεις και διαψευδω οτιδηποτε για κτεο!!!

Γιατί να μην έχει πιστοποιημένη από την ομοσπονδία λίστα συνεργείων για τον έλεγχο των ιστορικών οχημάτων σε κάθε πρωτεύουσα Νομού; Ας υπάρχει και ένα μικρό αντίτιμο, κάτω από δέκα ευρώ.
Πώς θα ελέγξει το ΚΤΕΟ ένα όχημα τεχνολογίας πάνω από μισό αιώνα πριν; Δεν είναι συμβατό με τις προδιαγραφές του.
(συμπαθάτε με αν είπα χαζομάρα...)
Καταγράφηκε

may the force be with you
Manos
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #784 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 09:49:43 πμ »

@ Han Solo. Από συζητήσεις που άκουσα κάπως έτσι το σκέφτονται. Κάποια συνεργεία ή ΚΤΕΟ ανα την Ελλάδα που θα έχουν πάρει ειδικές οδηγίες για ένα απλό έλεγχο φρένων, τιμόνι, φώτα λάστιχα... απλα πράγματα!

Καταγράφηκε
COSMO MIKE
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #785 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 10:46:07 πμ »

@ Han Solo. Από συζητήσεις που άκουσα κάπως έτσι το σκέφτονται. Κάποια συνεργεία ή ΚΤΕΟ ανα την Ελλάδα που θα έχουν πάρει ειδικές οδηγίες για ένα απλό έλεγχο φρένων, τιμόνι, φώτα λάστιχα... απλα πράγματα!

Μανο ΔΕΝ ειναι ετσι!
Μολις μιλησα με τους εκπροσωπους του ΣΙΣΑ στο ΔΣ και την πενταμελη και με τον γενικο γραμματεα της ομοσπονδιας μας.
Η 3η παραγραφος ΔΕΝ αφορα ΚΤΕΟ αλλα τον τεχνικο ελεγχο που ηδη κανουμε σαν τεχνικη επιτροπη για την εκδοση καρτας FIVA (και τον 10ετη επανελεγχο).

Επαναλαμβανω οτι καμια απο τις 3 μεγαλες λεσχες, Λεκαμ, Σισα & Φιλπα (στης οποιας το ΔΣ ανηκεις εσυ) ΔΕΝ εχει καταθεσει προταση για Κτεο.

Επισης δεσμευομαι σαν Σισα οτι θα πολεμησουμε μια τετοια προταση μεχρι τελους εφοσον η κινηση οχηματων διεπεται υπο το προηγουμενο ΦΕΚ η απο καποιο παρομοιο σαν αυτο που εχει διαρρευσει. Αν μια μερα μιλησουμε για κρατικες ιστορικες πινακιδες η για εκτενεστερη κυκλοφορια τοτε να συζητησουμε και για light κτεο (βλεπε Αγγλια που απο το 73 και πριν δεν εχει καθολου κτεο).

ΥΓ: επειδη δεχομαστε αυτοκινητα απο απομακρισμενα μερη της Ελαδας που δεν εχουμε τεχνικους εφορους, εχω εισηγηθει προσωπικα στον προεδρο σαν μελος της τεχνικης επιτροπης, μονο αυτα τα αυτοκινητα να ελεγχονται απο καποιο τοπικο κτεο με συγκεκριμενο ερωτηματολογιο, ωστε να μην δινονται πιστοποιησεις δι αλληλογραφιας. Το ιδιο εχω ζητησει και για τα οχηματα που εχουν βαριες αλλα νομιμες μετατροπες (κατ. Ε3 & Ε4) ωστε νε ελεγχεται η ποιοτητα των μετατροπων.
ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ?

Για τα Α1, Α2, Α3, Β2, Β3, Β4 & D2, D3, D4 ΔΕΝ εχω ζητησει κανενα Κτεο κατα τον ελεγχο για καρτα Fiva.

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΕΠ ΑΥΤΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΙΝΑ ΣΑΦΗΣ.
ΝΟΜΙΖΩ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3 ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2017, 11:14:47 πμ από COSMO MIKE » Καταγράφηκε

kavy
Πλήρες μέλος

Time is running!

« Απάντηση #786 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:04:19 μμ »

επειδη δεχομαστε αυτοκινητα απο απομακρισμενα μερη της Ελλαδας που δεν εχουμε τεχνικους εφορους,

Γι' αυτά τα αυτοκίνητα δεν έχει πλέον κανένα νόημα η ιστορική πινακίδα, οπότε μην αγχώνεστε. Μακάρι να βρείτε μια λύση που να ικανοποιεί την πλειοψηφία.

Over and out.
Καταγράφηκε

http://www.yourgear.gr: η αυτοκίνηση όπως της αξίζει!
NIGA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #787 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:33:02 μμ »

Δεν ξέρω αν έχουν, αλλά έχω πρόταση!
Αντί για βιβλίο κίνησης που μου θυμίζει φορτηγά και στρατό,
Να κυκλοφορούμε  όλες τις παρακάτω παγκόσμιες ημέρες  Στριφογύρισμα ματιών  εκτός από την 22/9.
Δεν είναι πολλές, συμπίπτουν αρκετές μέχρι και 6 την ίδια ημέρα.
Θα μας ονομάσουν  "παγκόσμιους".
Ανάρτηση περιορισμένης διάρκειας,μόλις ενημερωθείτε θα τη διαγράψω!

Προσθέτω:
1) Την παγκόσμια ημέρα ποίησης θα απαγγέλλεται υποχρεωτικά εντός του αυτοκινήτου το ποίημα του Ελύτη για το σπορ Αλφαρομέο.

2) Την παγκόσμια μέρα γονιμότητας θα γίνεται υποχρεωτικά σεξ εντός του αυτοκινήτου. Όσοι έχουν Μινι θα παίρνουν άδεια να αρκεστούν στο στοματικό. Σεχ0 για όσους δεν έχουν γυναίκα

3) Προσθέτω την 11η Σεπτεμβρίου ως παγκόσμια ημέρα Διδύμων Πύργων ή Οσάμα Μπιν Λάντεν, αναλόγως με το θρήσκευμα του καθενός.

4) Την παγκόσμια μέρα Αλτσχάιμερ επιτρέπεται να ξεχάσουμε να επιστρέψουμε

5) Τέλος τα γενέθλιά μας. Ο κάθε ιδιοκτήτης να κυκλοφορεί ελεύθερα στα γενέθλιά του
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:58:56 μμ από NIGA » Καταγράφηκε
ritmo130tc
Ανώτατο μέλος

www.a112abarth.gr

« Απάντηση #788 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:49:16 μμ »

Να κυκλοφορούμε  όλες τις παρακάτω παγκόσμιες ημέρες  Στριφογύρισμα ματιών  εκτός από την 22/9.
Θα μας ονομάσουν  "παγκόσμιους".

Προσθέτω:
1) Την παγκόσμια ημέρα ποίησης θα απαγγέλλεται υποχρεωτικά εντός του αυτοκινήτου το ποίημα του Ελύτη για το σπορ Αλφαρομέο.

2) Την παγκόσμια μέρα γονιμότητας θα γίνεται υποχρεωτικά σεξ εντός του αυτοκινήτου. Όσοι έχουν Μινι θα παίρνουν άδεια να αρκεστούν στο στοματικό.

3) Προσθέτω την 11η Σεπτεμβρίου ως παγκόσμια ημέρα Διδύμων Πύργων ή Οσάμα Μπιν Λάντεν, αναλόγως με το θρήσκευμα του καθενός.

4) Τέλος τα γενέθλιά μας. Ο κάθε ιδιοκτήτης να κυκλοφορεί ελεύθερα στα γενέθλιά του

Μην ξεχάσεις 16/10 μέρα του ιστορικου ΦΕΚ όπου ολοι οι ιδιοκτήτες που κάνανε καθημερινή χρηςη του ιο θα μπορούν να πάνε στην δουλεια τους με αυτο -να κουβαλήσουν μπετονιέρες κτλ .
Επισης θα πρότεινα την συγκεκριμένη μέρα να βγούμε και εμείς με κινητά φωτογραφικές κτλ και να τους δώσουμε .

Ετσι για να θυμηθούμε τα παλιά ρε γμτ
Καταγράφηκε
Jason
Πλήρες μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

« Απάντηση #789 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 13:35:50 μμ »

Εχετε φαγωθεί με αυτή τη μπετονιέρα.
Μία θεματική διέλευση έκανε ο άνθωπος "εργολάβος του 1960 -1970 " δεν υπήρχαν πρέσες τότε έτσι χτίστηκε η Αθήνα.....
Και  η μπετονιέρα ήταν στην πένα, αν προσέξατε !
Καταγράφηκε
emi9967
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #790 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 15:22:09 μμ »

Μισο λεπτο ρε παιδια.
(συμπαθάτε με αν είπα χαζομάρα...)
σε συμπαθάμε! Αλλά να προσέχεις!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν είμαι πιά ΓΕΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ!
emi9967
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #791 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 15:27:13 μμ »

Να κυκλοφορούμε  όλες τις παρακάτω παγκόσμιες ημέρες  Στριφογύρισμα ματιών  εκτός από την 22/9.
Θα μας ονομάσουν  "παγκόσμιους".

Προσθέτω:

2) Την παγκόσμια μέρα γονιμότητας θα γίνεται υποχρεωτικά σεξ εντός του αυτοκινήτου. Όσοι έχουν Μινι θα παίρνουν άδεια να αρκεστούν στο στοματικό. Σεχ0 για όσους δεν έχουν γυναίκα

4) Την παγκόσμια μέρα Αλτσχάιμερ επιτρέπεται να ξεχάσουμε να επιστρέψουμε για εδώ ΜΕ βλέπω.... Μεγάλο χαμόγελο

5) Τέλος τα γενέθλιά μας. Ο κάθε ιδιοκτήτης να κυκλοφορεί ελεύθερα στα γενέθλιά του

Καταγράφηκε

Δεν είμαι πιά ΓΕΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ!
Manos
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #792 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 17:02:52 μμ »

@Cosmomike δεν επιμένω. Πιθανόν να έχεις δίκιο εσύ γιατί είσαι και πιο ειδικός. Μάλλον δεν το κατάλαβα καλά εγώ.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
right hand drive
Απλό μέλος
**

« Απάντηση #793 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 18:21:36 μμ »

@Cosmomike δεν επιμένω. Πιθανόν να έχεις δίκιο εσύ γιατί είσαι και πιο ειδικός. Μάλλον δεν το κατάλαβα καλά εγώ.  Σαρκασμός
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ Ε.Ο. ΦΙΛ.Π.Α.   6.12.17
3 - έλεγχος για όλα τα ιστορικά οχήματα με ειδικές προδιαγραφές για να διασφαλίζεται η ασφάλεια των οχημάτων και των επιβατών τους.
αυτος που εγραψε το ενημερωτικο δελτιο ειναι υπευθυνος να δωσει την ερμηνεια της προτασης 3.
εκτος αν εχετε την καλοσυνη εσεις που αναρτησατε το δελτιο να τον ρωτησετε.
οι υπολοιποι κανουμε εκτιμησεις, και η δικη μου παραμενει πως προκειται περι κτεο.
ο ελεγχος των συστηματων (ασφαλειας) διευθυνσης, πεδησης, και λιγοτερο τα φωτα, θελουν  μηχανηματα κτεο .

Καταγράφηκε
COSMO MIKE
Ανώτατο μέλος

« Απάντηση #794 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 18:45:16 μμ »

εκτος αν εχετε την καλοσυνη εσεις που αναρτησατε το δελτιο να τον ρωτησετε.
οι υπολοιποι κανουμε εκτιμησεις, και η δικη μου παραμενει πως προκειται περι κτεο.

ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ. ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

....
Μολις μιλησα με τους εκπροσωπους του ΣΙΣΑ στο ΔΣ και την πενταμελη και με τον γενικο γραμματεα της ομοσπονδιας μας.
Η 3η παραγραφος ΔΕΝ αφορα ΚΤΕΟ αλλα τον τεχνικο ελεγχο που ηδη κανουμε σαν τεχνικη επιτροπη για την εκδοση καρτας FIVA (και τον 10ετη επανελεγχο).

Επαναλαμβανω οτι καμια απο τις 3 μεγαλες λεσχες, Λεκαμ, Σισα & Φιλπα ΔΕΝ εχει καταθεσει προταση για Κτεο.
....
ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΕΠ ΑΥΤΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΙΝΑ ΣΑΦΗΣ.
ΝΟΜΙΖΩ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3 ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΓΙΑ ΚΤΕΟ!
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 120   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: